Świadectwo wzorcowania z wynikiem pomiarów oraz spójnością pomiarową, szacowanie niepewności pomiaru i ocena zgodności normą. Świadectwo kalibracji średnicówki, pierścienia i sita kontrolnego lub laboratoryjnego oraz suwmiarki i mikrometru jak i kątownika. Legalizacja czujników zegarowych i wysokościomierzy, video mikroskopów i projektorów oraz płyt pomiarowych. Świadectwo wzorcowania maszyny pomiarowej z kamera 2D i długościomierza oraz grubościomierza ultradźwiękowego, sprawdzenia kątomierza oraz liniałów powierzchniowych i krawędziowych oraz miernika grubości powłok lakieru. Certyfikat i świadectwo legalizacji poziomic budowlanych i przymiarów, sprawdzianów tłoczkowych i pierścieniowych oraz wałeczków pomiarowych. Dokument kalibracji lup pomiarowych oraz pomiarów geometrii i długości, kąta i płytek interferencyjnych.
ŚWIADECTWO WZORCOWANIA - przykładowe wzory dokumentu
Dokumentem, który potwierdza wykonanie pomiarów jest Świadectwo Wzorcowania, zawiera ono wyniki przeprowadzonej kalibracji (najczęściej podane w tabeli) wraz z niepewnością i spójnością pomiarową. Świadectwo za pomocą nazwy i numeru Instrukcji Wzorcowania określa według jakiej metody wykonano wzorcowanie przyrządu. Na świadectwie podane są również warunki środowiskowe (najczęściej temperatura i wilgotność) w jakich wykonano pomiary.
Oszacowanie niepewności pomiaru jest niezbędnym i nierozłącznym elementem każdego procesu wzorcowania. W naszym laboratorium niepewność jest obliczana i wyrażana zgodnie z dokumentem EA-4/02 "Wyrażanie niepewności pomiaru przy wzorcowaniu” i stanowi niepewność rozszerzoną przy poziomie ufności 95% i współczynniku rozszerzenia k=2.
Uwaga! Prosimy nie mylić:
- kalibracji, tj. wzorcowania przyrządu z legalizacją przyrządu,
- świadectwa wzorcowania ze świadectwem pomiaru,
- świadectwa wzorcowania ze świadectwem sprawdzenia,
Przykładowe świadectwo wzorcowania sita laboratoryjnego wraz oceną zgodności z wymaganiami odpowiedniej normy:
start