Wzorcowanie sit laboratoryjnych z blachy perforowanej i sprawdzanie sit kontrolnych z tkaniny z drutu i legalizacja analitycznych z siatki tkanej, zbożowych i legalizacja sit prętowych. Ocena zgodności wyników kalibracji z normą PN-ISO 3310-1:2000 i PN-ISO 3310-2:2000. Pomiary wielkości boków oczek sita.
WZORCOWANIE SIT LABORATORYJNYCH
Wykonujemy wzorcowanie sit laboratoryjnych:
- z blachy perforowanej z oczkami kwadratowym i okrągłymi o wymiarze nominalnym boku oczka kwadratowego od 4 mm do 125 mm oraz o średnicy oczka okrągłego od 1 mm do 125 mm,
- z precyzyjnej siatki tkanej, z tkaniny z drutu o wymiarze boku oczka od 20 µm do 125 mm,
- z blachy cienkiej perforowanej elektrochemicznie o wymiarze oczka od 5 µm do 500 µm,
- sit prętowych,
- z oczkami wydłużonymi (sito zbożowe).
Przeprowadzamy sprawdzanie wszelkich innych rodzajów sit analitycznych, kontrolnych o wszystkich wymiarach obręczy (np. Ø 300 mm, Ø 400 mm).
Wzorcowanie sita z precyzyjne siatki tkanej obejmuje m.in.:
- ocenę jednolitości tkaniny sita,
- wyznaczenie wymiarów boków oczek sita w osi X i Y w postaci zakresu uzyskanych wyników dla danej osi np. (Wx min ÷ Wx max),
- wyznaczenie średniego wymiaru boku oczka sita w osi X oraz w osi Y,
- określenie największego znalezionego wymiaru oczka sita,
- określenie średniego wymiaru oczka sita, na podstawie pomiaru długości wzajemnie prostopadłych boków oczek sita za pomocą mikroskopu pomiarowego.
Wykonujemy ocenę zgodności otrzymanych wyników z wymaganiami odpowiedniej normy – w przypadku sit z tkaniny z drutu: PN-ISO 3310-1:2000 pkt. 5.1 w zakresie średniego wymiaru oczka oraz największego dopuszczalnego wymiaru oczka.
Kalibracja sita z blachy perforowanej z oczkami kwadratowymi obejmuje m.in.:
- ocenę stanu blachy perforowanej,
- wyznaczenie wymiarów boków oczek sita w osi X i Y w postaci zakresu uzyskanych wyników dla danej osi np. (Wx min ÷ Wx max),
- wyznaczenie średniego wymiaru boku oczka sita w osi X oraz w osi Y,
- wyznaczenie najmniejszego (W min) oraz największego (W max) wymiaru boku oczka sita,
- wyznaczenie średniego wymiaru oczka sita, na podstawie pomiaru wybranych oczek, w których zmierzono długości wzajemnie prostopadłych boków – Wx i Wy.
Określenie zgodności z wymaganiami metrologicznymi ustalonymi w PN-ISO 3310-2:2000 pkt. 5.1 w zakresie odchyłek wymiarów poszczególnych oczek.
Każdy wynik podajemy wraz z oszacowaną niepewnością pomiaru według wytycznych zawartych w dokumencie EA-4/02.